Ile trwa budowa obiektu przemysłowego?
Obecnie oryginalny design architektoniczny hali przemysłowej coraz częściej staje się nieodłącznym elementem wizerunkowym przedsiębiorstwa. Czas, w jakim może być zrealizowana budowa takiego obiektu, zależy od co najmniej trzech czynników, jakimi są rodzaj i wielkości hali, warunki terenowe oraz chęć współpracy odpowiedniego urzędu. O dziwo, trwa ona jednak krócej niż wzniesienie obiektu murowanego o porównywalnych parametrach. Jak długo trwa dopełnienie formalności przed budową obiektu przemysłowego? W jaki sposób przebiega jego budowa? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Jak długo trwa dopełnienie formalności przed budową obiektu przemysłowego?
Niezależnie od rodzaju planowanej inwestycji, musi ona spełniać zasadnicze wymagania dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa. Dopełnienie niezbędnych formalności należy bezwzględnie ująć w harmonogramie przygotowań do realizacji przedsięwzięcia związanego z budową hali przemysłowej. Uzyskanie decyzji środowiskowej zajmuje koło pół roku, określenie warunków zabudowy średnio dwa miesiące, a na wydanie pozwolenia na budowę odpowiedni organ ma nawet do 65 dni pod warunkiem, że złożona dokumentacja jest kompletna i nie wymaga uzupełnienia przez inwestora.
Praktyka zwykle różni się od założeń czysto teoretycznych i nierzadko warunki zabudowy można uzyskać dopiero po roku od złożenia wniosku. Dochodzą do tego dodatkowe elementy, takie jak mapa geodezyjna do celów projektowych, warunki techniczne przyłączy oraz promesy dostawy mediów, itp.
Jak przebiega budowa obiektu przemysłowego?
Faktyczna budowa hali przemysłowej trwa zazwyczaj od czterech do ośmiu miesięcy. Ta zauważalna różnica związana jest przede wszystkim z przeznaczeniem danego obiektu oraz wpływem, jaki ma inwestycja na otaczające ją środowisko.
Można założyć, że generalne wykonawstwo hali, która ma liczyć od dwóch do pięciu tysięcy metrów kwadratowych, zajmuje około sześciu miesięcy, licząc od momentu wejścia ze sprzętem na teren inwestycji z uprawomocnionym pozwoleniem na budowę.
Pierwszym etapem realizacji inwestycji jest wykonanie fundamentów hali, co przy założonym metrażu obiektu zajmuje około czterech tygodni oraz przygotowanie podbudowy pod posadzkę, trwającej kolejnych kilka tygodni, w zależności od lokalnych warunków gruntowych.
Kolejną fazą budowy jest postawienie konstrukcji składającej się ze stalowych elementów prefabrykowanych, łączonych na śruby oraz wykonanie ocieplanej obudowy ścian i dachu. Czas realizacji tego etapu prac zajmuje około ośmiu tygodni.
Ostatnią częścią są prace instalacyjne wykonywane wewnątrz i na zewnątrz hali oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu, polegające na wybudowaniu dróg i chodników oraz ogrodzenie wokół terenu firmy. W tym przypadku czas trwania robót uzależniony jest od ich zakresu oraz od stopnia skomplikowania zlecenia, na co ma wpływ zróżnicowanie adaptacji przestrzeni wokół obiektu.
Podejmując się realizacji takiej inwestycji, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż prace przygotowawcze, a więc skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz wykonanie wymaganych projektów wraz z ich uzgodnieniami, mogą potrwać dłużej, niż profesjonalnej firmie zajmuje budowa i wykończenie hali o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.